KČT, odbor Říčany

KČT, odbor Říčany

Oficiální stránky Klubu českých turistů, odbor Říčany

Přhlásit se:

Na tyto stránky se může přihlásit jakýkoliv člen KČT Říčany a pomoci s tvorbou obsahu. Pokud neznáte své přihlašovací údaje napište nám na náš email: kontakty

Říčany hrad

Nejstarší říčanskou památkou je žřícenina gotického hradu na mírném návrší nad Říčanským potokem. Hrad založil roku 1260 Ondřej, syn Petra ze Všechrom, ale po Říčanech se začal psát až jeho vnuk Oldřich. Hrad se nachází asi 150 m od říčanského Masarykova náměstí, přesto zůstává mnoha návštěvníků našeho města utajen. Dostanete se k němu uličkou odbočující z hlavní silnice v rohu náměstí vedle školní budovy.

Z historie hradu Říčany

Zakladatelem hradu byl nepochybně Ondřej, syn Petra ze Všechrom, který rod, ve středověku celkem neznámý, nejvíce povznesl. Patřil v době Přemyslově k předním dvorským hodnostářům a s jeho jménem se setkáváme na mnoha význačných královských listinách, od roku 1260  v roli truksasa (jídlonoše), pak nejvyššího komorníka a posléze i jednoho z desíti purkrabí, které Přemysl ustanovil k ochraně Pražského hradu. Bylo tedy zcela přirozené, že si jako jeden z předních hodnostářů musel postavit také hrad, který by se vyrovnal sídlům jeho stavovských přátel a soupeřů. Se stavbou bylo započato nejspíš brzy po roce 1260 a kolem roku 1270 byla již u konce. Po Říčanech se však začal psát až Ondřejův vnuk Oldřich 1276 – 1325, který byl v letech 1309 – 1325 nejvyšším sudím zemským. Říčanští zde bydleli až do roku 1420, kdy byl hrad obležen za vedení Žižkova Pražany a dobyt. Majetek pak přešel do cizích rukou, změnil několikrát majitele. Hrad už nebyl patrně ani obydlen, ani udržován. Na počátku 16. století byl už opuštěn. Po hradě se psal rod nosící v červeném štítě tři lipové listy, obrácené do středu řapíky, který se později bohatě rozvětvil a přetrval až do konce 18. století. Hrad měl přibližně tvar oválu s delší osou kterou dnes tvoří ulička Na hradě. Zaujímal západní konec plochého ostrohu, spadajícího nevysokými svahy do údolí Říčanského potoka, nadrženého patrně  od počátku v řadu rybníků z nichž dnes existuje už jen jediný, Mlýnský rybník. Dnes z celého hradu stojí zbytek čtverhranné obytné věže se zdmi 2,7 m silnými, která oddělovala vnitřní hrad od předhradí a zřícenina paláce.

Rod pánů z Říčan

pochází z vladyckého rodu vladyků ze Všechrom. Zakladatelem byl Petr ze Všechrom 1205 – 1240. Jeho syn Ondřej ze Všechrom zakládá v roce 1260 Říčanský hrad. Až vnuk Petra ze Všechrom, Oldřich 1265 -1325 se začíná psát ze Říčan.

Populační a politický význam rodu pánů z Říčan ve 13. 14. a 16. století je zcela vyjímečný. Jako prostý vladycký rod nedaleko od Prahy (ze Všechrom) se ve 13. století dostal mezi staré panské rody na královském dvoře v Praze. Na přelomu 13. a 14. století se stal osobou Oldřicha z Říčan jedním z předních představitelů českého království. Ve 14. století se rozdělil na desítku rodových linií. Jejich sídla byla jak na jihozápadě Čech na Plzeňsku (Pňovice, Cehnice), tak i ve středních Čechách (Beztahov,Červený Hrádek, Kosova Hora, Hořovice) i na nedalekém Kutnohorsku (Malotice, Zásmuky, Ledeč nad Sázavou).

 

Postaveno na HTML5 a CSS3 - Copyright © 2013-2024 Bezva studio info@bezvastudio.cz | Všechna práva vyhrazena