KČT, odbor Říčany

KČT, odbor Říčany

Oficiální stránky Klubu českých turistů, odbor Říčany

Přhlásit se:

Na tyto stránky se může přihlásit jakýkoliv člen KČT Říčany a pomoci s tvorbou obsahu. Pokud neznáte své přihlašovací údaje napište nám na náš email: kontakty

Socha sv. Donáta v Kolovratech

sv DonatVe východní části Kolovrat, u nového hřbitova, stojí na vyvýšeném prostranství barokní socha sv. Donáta. Sochu nechala zhotovit v šedesátých 18. století Marie Terezie Savojská.

Naši předci žili více spjati s přírodou. Uměli ji naslouchat, znali dokonale její chod a potřeby a příroda byla hlavním zdrojem jejich obživy. Případné vrtochy počasí tak znatelně zasahovaly do jejich životů. Aby byl majetek před přírodními živly chráněn, zřizovala vrchnost na svých panstvích kapličky a sochy světců. Ti měli napomáhat chránit úrodu a hospodářská zvířata před nepohodou a pohromami.

U polních cest a na návrších za obcemi tak často najdeme sochy svatého Vendelína, ochránce dobytka, svatého Linharta, patrona sedláků a čeledínů či svatého Floriána, který ochraňoval lid, dobytek a úrodu před ohněm a velkou vodou.

Kultu svatého Floriána se blíží uctívání svatého Donáta. Ten byl velmi oblíben především v Itálii mezi rolníky, jako ochránce úrody a dobytka před bouřemi, krupobitím a morem. Mezi jeho atributy tak často nacházíme strom zasažený bleskem, kolo s pěti hořícími svícemi či snopy obilí.

Jako ochránce svých panství si zvolila svatého Donáta česká šlechtična Marie Terezie Savojská. V červnu 1764 písemně nařídila, aby na každém jejím panství na černokostelecku a uhříněvesku byla na vhodném místě vystavěna socha sv. Donáta. Správci jednotlivých panství vybrali pro umístění soch vyvýšená prostranství mezi polnostmi a prostor dotvořili vysazením čtyř lip. Například v Kolovratech tak celek tvoří výraznou krajinnou dominantu.

Kolovratský sv. Donát stojí na pískovcovém podstavci, jehož čelní strana je ozdobena aliančním erbem, lichtenštejnsko-savojským. Dvojerb je upomínkou na to, ze kterého rodu šlechtična pocházela, a do kterého se v říjnu 1713 přivdala. Na podstavci je ještě zaznamenám rok vyhotovení památky – 1765. Socha představuje světce v biskupském rouchu, který v levé ruce drží knihu. Pravá ruka je uražená, předpokládá se však, že držela obilné klasy.

Kromě Kolovrat byly sochy sv. Donáta zhotoveny ještě u Škvorce, u Kounic, u Ratají nad Sázavou a nedaleko Kostelce nad Černými Lesy.

Aby panovnice podpořila ochrannou moc světce, přikázala, aby se k Donátovi pravidelně konala procesí s modlitbami za odvrácení rozmarů počasí. Poddaní měli navíc povinnost se při každém návratu z polních prací u sochy zastavit a prosit či poděkovat za hojnou úrodu.

Na svátek sv. Donáta (07. srpna) pak byly v okolí soch zapalovány ohně. Nejdéle chodilo donátské procesí ve vsi Kolovraty, a to až do května 1947. Po únoru 1948 byly tyto průvody zakázány a již nikdy nebyly v našem kraji obnoveny.

Osvícená panovnice si však uvědomovala, že ochrana svatého Donáta nemusí být všemocná. Zřídila proto Donationsfond pro případ živelných pohrom. Do něj vložila přes dvacet tisíc rýnských zlatých a případné škody na úrodě či majetku, z něj byly sanovány. V letech 1770 – 1771, když vypukl hladomor, nechala dokonce otevřít panské sýpky a poddaným odpustila některé poplatky.

Každé panství obdrželo třicet zlatých, které sloužily na údržbu či případnou renovaci soch.

Socha sv. Donáta v Kolovratech byla prohlášena Ministerstvem kultury ČR za státem chráněnou kulturní památku (dne 13. září 2001) a Státní ústav památkové péče v Praze ji zapsal do Ústředního seznamu kulturních památek ČR pod rejstříkovým číslem 2156.


« Mapa všech bodů

[mapsmarker marker=“19″]

yasbetir1.xyz winbet-bet.com 1kickbet1.com 1xbet-ir1.xyz hattrickbet1.com 4shart.com manotobet.net hazaratir.com takbetir2.xyz 1betcart.com betforwardperir.xyz betforward-shart.com betforward.com.co betforward.help betfa.cam 2betboro.com 1xbete.org 1xbett.bet romabet.cam megapari.cam mahbet.cam وان ایکس بت بت فوروارد
hentai anime sex von teenager auf xvix.eu
tovuti mtandaoni yenye picha za xx na ngono ya watu wa rangi tofauti kati ya mwanamume mweusi na mwanamke mweupe
tovuti bure mtandaoni na video za ngono amateur na hardcore ngono
ilmainen sivusto verkossa englanti hentai fetish seksivideolla ja intohimoisella pillua nuolemalla
สาวเอเชียออกเดทออนไลน์และร่วมเพศในป่าบนเว็บไซต์ลามกที่ดีที่สุด teensexonline.com
online site of dr doe porn video where the big tits doctor get fucked deep in mouth and pussy
most hardcore amateur interracial sex videos with women that get drilled deep in ass and pussy
Postaveno na HTML5 a CSS3 - Copyright © 2013-2024 Bezva studio info@bezvastudio.cz | Všechna práva vyhrazena